Yabancılara Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Yabancılara banka hesabı nasıl açılır hakkında ki bu yazımızda; Global dünya ekonomisi hakkında tecrübeli ve bilgi sahibi ekonomistlerin de çok net bildiği bir konu varsa o da gelişmekte olan ülkelere yapılan yatırımların verdiği kar oranı gelişmiş ülkelere yapılan yatırımların verdiği kar oranlarından kat kat daha yüksektir. Bu bağlamda düşünecek olursak ülkemize belirli sektörlerde yapılacak yatırımların kar getirmeme olasılığı dahi yoktur. Bu kadar kesin konuşabilmemizin nedeni ise gerek ülkemizin her konuda verimli bir Asya-Avrupa köprüsü olması gerek ise devlet teşviklerinin bölgesel kollara ayrılmış olması ve bu kollarda yapılan yatırımlarda devlet desteğinin çok yüksek olmasıdır. Hal böyle iken parasını değerlendirmek isteyen bir yabancının ülkemizde yatırım yapmaması için hiçbir neden yoktur.

Yabancıların Türkiye’de Banka Hesabı Açması ile ilgili olarak ülkemiz son dönemlerde ülkemize yapılan yatırımı artırmak ve ülke içinde barınan yabancı uyruklu kişilere kolaylık sağlamak için bir takım düzenlemeler ile yabancıların Türkiye’de banka hesabı açmasını rahatlatmıştır. Bu düzenlemeler ile ülkemizde şirket kurup ticaret yapan veya çalışmak için burada bulunan yabancılar bankacılık işlemleri sayesinde ülkesindeki aile bireylerine rahatlıkla para gönderimi yapmanın yanı sıra, bankacılık işlemlerinden istifade ederek ülkemizdeki yaşantısını kolaylaştırabilecektir. Ayrıca yatırım amaçlı ülkemize gelen yabancıların yatırım ve şirket finansal faaliyetleri büyük hızda gerçekleşebilecektir. Yabancıların Türkiye’de Banka Hesabı Açması konusunda özellikle son yıllarda orta doğu ülkelerinde meydana gelen karışıklıklar bu ülkelerde yer alan sermayelerin Türkiye’ye sığınmasına yol açmış olup bu sermaye sahibi kişilerin paralarını yönetmek adına bankacılık faaliyetlerine ihtiyaç duyması ile bu işlem önem kazanmıştır.  Ancak bu durum bankadan bankaya değişmektedir. Kimi bankalarda uzun sürerken bu işlem, kimi bankalarda kısa sürebilmektedir.

Yabancıların Türkiye’de Banka Hesabı Açması

Bu işlem iki şekilde gerçekleşmektedir;

Bunlardan ilki gerçek yabancı kişilerin banka hesabı açmak isterken izleyeceği prosedür olup, ikincisi ise şirketler adına banka hesabı açılacakken izlenmesi gereken prosedürdür. Gerçek yabancı kişilerin Türkiye’de banka hesabı açarken izlemesi gereken hukuki yol için usul ve esasları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Banka hesabı açmak isteyen gerçek kişi ilk olarak kendisine bir tebligat adresi belirlemelidir.
  • Yabancıların yabancı kimlik numarası veya vergi numarası sahibi olması gerekmektedir. Yabancı uyruklu kişi bu vergi numarasına vergi dairesine pasaportu ile gittiği takdirde vergi dairesinin yoğunluğuna göre değişen bir sürede potansiyel vergi numarası olarak da geçen bu numaraya sahip olacaktır. Aynı şekilde oturum (ikamet) veya çalışma izni sahibi yabancının kimlik kartı üzerindeki yabancı kimlik numarasını kullanabilecektir.
  • Yabancı, vergi numarası veya yabancı kimlik numarası ile banka hesabı açabilecektir ve bankacılık faaliyetlerinde bulunabilecektir.
  • Bazı bankalar yabancı uyruklu kişiden Türk mobil telefon numarası isteyebilmektedir. Bunun için yabancının Türk operatör şirketlerinden bir telefon numarası temin etmesi gerekmektedir.
YABANCILARA BANKA HESABI NASIL AÇILIR

Yabancı şirketlerin Türkiye’de banka hesabı açarken izlemesi gereken yolları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kişisel banka hesaplarından farklı olarak şirket banka hesapları, şirketin imza yetkisi tanıdığı müdür tarafından açılabilecektir. Şirket için vergi dairesinden vergi numarası alınmalıdır.
  • Banka hesabı alınmak istenen şirketin Türkiye’de Ofisi veya Türkiye’de ticari faaliyette bulunmasına gerek yoktur. Şirkete vergi numarası alınması için tebligat adresinin var olması yeterlidir.
  • Yetkili şirket müdürü banka hesabı almak için vergi numarası ile birlikte bankaya gider ve beraberinde şirkete ait tüm belgeleri tercüme edilmiş ve noterce veya konsoloslukça onaylanmış halde bankaya götürür. Bu belgeler, şirket ana sözleşmesi, ticaret odası kayıtları, ticaret sicili kayıtları, kuruluş ve faaliyet belgeleri ve varsa ruhsatlarıdır.
  • Türkiye’de bankalar yabancı şirketlere sınır uygulanamamaktadır. İstedikleri kadar hesap açılabilir.
YABANCILARA BANKA HESABI NASIL AÇILIR

Yabancılara banka hesabı nasıl açılır? Detaylı bilgi için lütfen bizlerle iletişime geçiniz. Ayrıca YouTube kanalımızdan bilgi edinebilirsiniz.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir