Suriyeli Kayıt Güncelleme İşlemleri

Suriyeli Kayıt Güncelleme İşlemleri

Suriyelilerin veri güncelleme işlemleri kamu hizmetlerine daha sağlıklı bir şekilde ulaşmaları  açısından önem taşımaktadır. Güncelleme işlemleri gerçekleştirilen Suriyelilere yeni geçici koruma kimlik belgesi düzenlenecektir. Bulundukları illerde Kayıt Güncelleme İşlemleri tamamlandığı halde bilgilerini güncellemeyen Suriyeliler hak ve hizmetlere erişim konusunda sorun yaşayabileceklerdir.

Ülkemizde geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin Kayıt Güncelleme İşlemleri;

Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Antalya, Ardahan, Artvin, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Çankırı, Çorum, Düzce, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Muş, Niğde, Ordu, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak illerinde yaşayanların bulundukları illerde bulunan İl Göç İdaresi Müdürlüklerinde güncelleme işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Ankara, Kocaeli, Konya ve Kahramanmaraş illerinde broşürde belirtilen adreslerde güncelleme işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Adana ilinde belirtilen adreslerde güncelleme işlemleri gerçekleştirilmektedir.Mersin ilinde belirtilen adreslerde güncelleme işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Yukarıda belirtilen iller dışındaki yerlerde Suriyeli Kayıt Güncelleme İşlemleri henüz başlanmamıştır. Diğer illerde başlayacak güncelleme işlemlerinin tarihi ve adresleri yine bu sayfadan duyurulacaktır.

Geçici koruma kapsamındaki Suriye uyrukluların kayıt işlemleri ilgili Göç İdaresi birimlerince belirtilen semtlerdeki merkezlerde yapılmakta olup, Suriyeli çalışma izni alınabilmesi için alınan geçici koruma kartı üzerinden altı ay geçmiş olması ve iş yerinin bulunduğu şehirden alınmış olması zorunluluğu vardır.

Kayıt Güncelleme İşlemleri tamamlandıktan sonra ilgili kişi ve ailesi il dışında herhangi bir şehre ziyarette bulunmak istediğinde bu ziyaretin ilgili Göç İdaresi birimlerine bildirilmesi ve çıkış için izin kağıdı alınması zorunludur. Aksi takdirde çıkışları yasal olmayacak ve gerekli görüldüğü takdirde cezai işleme maruz kalabileceklerdir.

Bunların dışında Suriye uyruklu yabancının Çalışma iznin, geçici koruma belgesini aldığı ilden farklı bir şehirde alan Suriyeli yabancılar, çalışma izni kimlik kartlarını aldıktan sonra ilgili İl Göç İdaresi Genel Müdürülüğü birimlerine başvurduklarında geçici koruma kimlik belgeleri güncellenecektir.

Hakkımızda daha fazla bilgi için aşağıdaki yorum bölümümüzden sorularınızı sorabilir, YouTube kanalımızı takip edebilir veya iletişim sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir