Suriyeli İşçi Teşviki

Suriyeli İşçi Teşviki Projesi Hakkında Bilgilendirme

Projenin Amacı

Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı (KİGEP), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) işbirliği ile; İstanbul, Bursa, Adana, Hatay ve Konya illerinde Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler (GKAS) ile Türk vatandaşlarının kayıtlı istihdamının işverenlere verilecek destekler yoluyla artırılmasını amaçlamaktadır.

Projenin Konusu

Bu proje temel olarak kayıt dışı istihdama bağlı oluşabilecek hak kayıplarının önlenmesi, Suriyeli ve Türk işçilerin daha iyi koşullarda çalıştırılması, toplumdan dışlanmaması ve haksız rekabetin önlenmesini amaçlamaktadır. Proje ile Suriyeli işçilerin çalışma izin masrafları karşılanacak ve bunun yanında işverenlerin; İstanbul, Adana, Bursa, Hatay ve Konya illerinde halen çalıştırmakta oldukları Türk işçiler ve ilave istihdam edecekleri Suriyeli ve Türk işçiler için belirlenmiş bir miktar destek ödemesi alacaktır.

Mülteci Girişimciliği
Mülteci Girişimciliği

Suriyeli İşçi Teşviki Uygulama Şartları

Program kapsamında; İstanbul, Adana, Bursa, Hatay ve Konya illerinde işverenlerin istihdam edeceği toplam 1.100 Suriyeli ve 1.100 Türk işçi destekten faydalanabilecektir. Bu kapsamda 1.600 Suriyeli işçinin çalışma izni ücreti de karşılanacaktır. İstanbul, Adana, Bursa, Hatay, Konya illerinden birinde kayıtlı işverenler ya da bu illerde yeni bir iş yeri açacak kişiler;

-10’dan az çalışanı olan bir işveren yanında halen çalıştırmakta oldukları ya da işe alacakları bir Türk işçi ve ilave istihdam edecekleri bir Suriyeli işçi için
-10’dan fazla çalışanı olan bir işveren, proje kapsamında yanında halen çalıştırmakta oldukları Türk işçiler ve ilave istihdam edecekleri Suriyeli ve Türk işçiler için çalıştıracağı Suriyeli sayısı kadar Türk işçi için teşvik alabilecektir. Üst sınır 10 Suriyeli ve 10 Türk vatandaşı olarak belirlenmiştir.

Geçici koruma kanunu kapsamındaki Suriye uyruklu çalışanlar, 950,00 TL sosyal güvenlik prim desteğinden faydalanabileceklerdir. Program destek süresi 6 aydır. İşverenler prim desteklerinden en fazla 6 ay süre ile faydalanabileceklerdir.

Bilgilendirme; Program sadece Suriyeli işçileri değil kaçak olarak çalıştırılan veya yeni işe alınacak olan Türk vatandaşlarını da kapsamaktadır. Bu bir AB projesidir ve program kapsamında verilen teşvik miktarının tamamı Avrupa Birliği üye ülkelerinden karşılanmaktadır.

Detaylı bilgi için aşağıdaki yorum bölümümüze sorularınızı yazabilir veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir