Suriyeli Çalışma İzni

“Suriyeli Çalışma İzni Nasıl Alınır?” sorusuna cevap vermeden önce ülkemize kendi ülkelerinde yaşadıkları savaş ve zor yaşam şartları yüzünden gelen Suriye uyruklu yabancılar için çalışma izni işlemleri yapılırken kanunlarımızın verdiği yetki çerçevesinde birçok şart aranmaz.

Suriyeli Çalışma İzni işlemlerinde çalışma izni alınırken;

  • Beş (5) Türk sigortalı işçi şartı
  • 100.000 TL ödenmiş sermaye şartı

Arap Baharı sonrası ülkelerinde oluşan iç çatışmalardan dolayı yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kalan Suriye uyruklu yabancıların ilk geriş tarihi 29 Nisan 2011 olarak belirlenmektedir. Bu tarihten sonra ülkemize gelip; gerek kamplara, gerek ülkemizin bir çok şehrine yerleşen Suriye uyruklu yabancıların hayatlarını sürdürebilmeleri için gerekli kazanımı elde etmeleri gerekmektedir. Ülkemizde Suriye uyruklu yabancılar “mülteci” statüsüne Cenevre Sözleşmesi’ndeki tanımı nedeniyle alınamadıklarından Geçici Koruma statüsü oluşturularak Suriyeli sığınmacıların ülkemizdeki entegrasyonları düzenlenmiştir. Gerekli maddi kazanımların eldesi için çalışmak zorunda olan Suriye uyruklu yabancılar Geçici Koruma Kanunu Kapsamında (bu kanına dış bağlantı verilebilir) çalışma izni alınabilmektedir. Çalışma izin işlemleri sırasında diğer ülke vatandaşları için talep edilen şartlar, Suriye uyruklu yabancılardan talep edilmemektedir. Burada dikkat edilmesi gereken iki husus mevcuttur. Bunlardan ilki;

Oturma İzni Olan Suriye Uyruklu Yabancıların Çalışma İzni İşlemleri;

Suriye uyruklu yabancıların ülkemizde oturma izni alabilmeleri için ülkemize vize ile giriş yapmış olmaları ve vize süresi içerisinden ilgili Göç İdaresi’nden randevu alıp oturum izni işlemlerini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Bu işlemler ülkemize sığınan Suriye uyruklu yabancılar tarafından yapılabilmesi için geçici koruma statüsünden ayrılarak çıkış yapmaları, devamında çıkış yaptıkları ülkedeki Türk büyükelçiliği/konsolosluklardan vize alarak Türkiye’ye girmeleri ve yukarıda anlattığımız prosedürleri gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Oturma izni alındıktan sonra çalışma izin işlemleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü’ne başvurularak çalışma izin işlemlerini çalışacakları şirket üzerinden tamamlamaları gerekmektedir. Bu işlemler, konusunda uzman ekibimiz tarafından talebiniz doğrultusunda gerçekleştirilebilecektir. Yukarıda yazılan proseslerin eksik veya yanlış yapılması halinde yabancımızın çalışma veya oturma izni alamayacağı gibi deport olma ihtimali de doğacaktır.

Geçici Koruma Statüsüne Sahip Suriye Uyruklu Yabancıların Çalışma İzni İşlemleri

Ülkemize sığınan Suriye uyruklu yabancıların 2014 yılı Bakanlar Kurulu kararı ile statülerin düzenlenmesi için Geçici Koruma Yönetmeliği yayınlanmış ve pasaportu, oturma izni, kendi ülkesinde kimlik belgesi gibi tanıtıcı belgeleri dahi olmayana Suriye uyruklu yabancılar kayıt altına alınmışlardır. Geçici koruma belgesine sahip Suriye uyruklu bir sığınmacının çalışma izni alabilmesi iki kritere bağlıdır;

Birinci kriter geçici koruma kimlik belgesinin alım tarihi üzerinden 6 ay geçmiş olması,

İkinci kriter çalışacağı işletmenin bulunduğu şehir ile geçici koruma kimlik belgesinin alındığı şehrin aynı olmasıdır.

Yukarıda sayılan iki kriter yabancımızın içinde bulunduğu duruma uygunsa çalışma izin işlemleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü’ne başvurularak gerçekleştirilebilmektedir. Uzman kadromuz ve danışmanlarımız sizlere bu konuda hizmet vermekten mutluluk duyacaktır.

Suriyelilere Çalışma İzni Nasıl Alınır ?

Bu hususta yapmış olduğumuz çalışmalar ülke genelinde Suriye uyruklu yabancıların verilen haklar ile entegre olarak yaşamını kolaylaştırmaya yönelik çalışmalardır. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan Geçici Koruma Yönetmeliğibu konuda detaylı açıklamalar yapmaktadır. Uluslararası kuruluşlar ile yapmış olduğumuz iş birliği ile (UNCHR, ACT HUMAN, INGEV, İPM) ülkemizdeki Suriye uyruklu, geçici koruma kapsamındaki yabancıların yasal izinlerini alarak sağlık, eğitim, hukuk alanındaki doğal haklarının kullanılabilmesini sağlıyoruz. Suriye Uyruklu Yabancılara Çalışma İzni Nasıl Alınır sorusunun bilgilendirme detaylarını dilerseniz sitemizin iletişim bölümünden bizlere ulaşarak dilerseniz Suriye Uyruklu Yabancıların Çalışma İzni Nasıl Alınır (Geçici Koruma Kapsamındaki Yabancıların Çalışma İzinleri) sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için aşağıdaki yorum bölümümüzden sorularınızı sorabilir, YouTube kanalımızı takip edebilir veya iletişim sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir