9 a Bendi Çalışma İzni Reddi

Çalışma İzinleri Neden Ret Olur?

Çalışma izni müracaatlarında esas, değerlendirme kriterlerine uygun müracaat yapmaktır. Eğer müracaatı şirket üzerinden yapıyorsanız ödenmiş sermayenin en az 100 bin TL olması ve 5 Türk sigortalı çalışan olması şartları mevcuttur. Eğer müracaatı ev hizmetlerinde yapıyorsanız evin içerisinde 15 yaşından küçük çocuk, 65 yaşından büyük yaşlı veya bakıma muhtaç bir aile bireyinin olması en önemli değerlendirme kriterleri arasındadır. Bu kriterlere uygun olmayan yabancıların çalışma izni müracaatları ret olur. Bunların dışında bir diğer ret sebebi ise yabancının adli tahkikatının olumsuz olmasıdır. Eğer yabancı kendi ülkesinde veya Türkiye’de kendisi ve birinci derece yakınları herhangi bir suça karıştı ise çalışma izni müracaatı yine ret olacaktır.

Peki 9 a Bendi Çalışma İzni Reddi Ne Anlama Geliyor?

Çalışma izinleri 6735 sayılı kanununa göre değerlendirilerek onay veya ret kararı alınır. Ret edilen dosyalar da bu kanunun bendlerine göre ret olur. İlgili kanunun 9. Maddesinde yer alana ve en çok ret gerekçesi olarak kullanılan madde ise 9a bendidir. 9 a bendi çalışma izni reddi bir yabancının uluslararası iş gücü politikasına uygun olmadığını belirten maddedir. Kapsamı çok geniş olup yabancı kaynaklı sorunların olduğu dosyalarda ret sebebi olarak kullanılır. Bu sorunlar tahkikatın olumsuzluğu, diplomasının anılan görev pozisyonuna uygun olmadığı, yabancının yapacağı işin Türk vatandaşı tarafından yapılabileceği kanısının memur üzerinde uyanması gibi gerekçelerle anlatılabilecektir.

9a Bendinden Dolayı Ret Olan Yabancılar Ne Yapmalıdırlar?

Çalışma izni ret olan yabancının redde itiraz hakkı mevcuttur. 9a bendinden ret olduğu görüldüğü takdirde ilgili itiraz dilekçesi redde uygun olarak hazırlanıp yeniden bakanlığın onayına sunulabilecektir. Ayrıca başvurunun yenilenmesi de ikinci seçeneğimizdir. Reddin sebebini ortadan kaldırıp yeniden bir müracaat yapmak çalışma izninin onaylanması için ayılacak ilk adım olabilecektir. Tabi bu durum reddin sebebi net olarak öğrenildiğinde yapılması gereken işlemlerdendir.

9 a bendi çalışma izni reddi ile ilgili sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. Ayrıca sitemizin iletişim kısmından bizlere ulaşabilir, uzman danışmanlarımızla konuşabilirsiniz.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir